Sennik Sen o rzeceSen o rzece

Sen o rzece

Rzeka zwykle pojawia się w naszym śnie w takim kontekście, że podróżujemy nią, na przykład na trawie, kajakiem czy łodzią, do określonego celu. Rzadziej kąpiemy się w rzece czy łowimy w niej ryby czy też chcemy przeprawić się na jej drugi brzeg.

Czasami z rzeką związane są dla nas zagrożenia, na przykład gdy jest wzburzona, występuje z brzegów czy pojawiają się w niej wiry. Wszystko to ma swoje znaczenie, dlatego powinniśmy koniecznie pokusić się o interpretację każdego snu, w którym pojawia się ten motyw.

Interpretowanie snów o rzece

Rzeka jako symbol senny jest alegorią naszego życia, zaś płynąca w jej korycie woda to wszystkie aspekty naszej świadomości i nieświadomości. Jeśli zatem rzeka pojawia się w naszym śnie, może to być znak, że na jawie właśnie zbliżamy się do zdobycia dojrzałości emocjonalnej. Gdy śni nam się, że podróżujemy rzeką i trwa to wiele czasu, oznacza to, że na jawie nie spieszy nam się do osiągnięcia owej dojrzałości i bardzo leniwie zmierzamy do tego celu. Gdy zaś uczestniczymy w spływie rzeką, który jest gwałtowny i cechuje się szybkim tempem, a także wiąże sie dla nas z zagrożeniami, oznacza to, że na jawie cechuje nas psychiczne wyczerpanie bądź też wkrótce stanie się to naszym udziałem jeśli nie zmniejszymy tempa naszego życia.

Kiedy śni nam się, że przedostajemy się na drugi brzeg rzeki, jest to znak, że na jawie musimy pokonać jakieś zadania, które oddzielają nas od celu, jaki chcemy osiągnąć. To, jak wygląda nasza przeprawa przez rzekę, zapowiada, jak uda nam się pokonać owe problemy – szybko czy wolno, łatwo czy z utrudnieniami i wielkim wysiłkiem.

Interpretowanie snów o rzece według Freuda

Freud uważał wodę pojawiającą się we śnie za powrót osoby śniącej do okresu życia płodowego i wczesnego dzieciństwa, kojarzonego z błogością i poczuciem bezpieczeństwa. Zagrożenia związane z wodą oznaczają zaś lęk dotyczące sfery seksualnej albo obaw przed nocnym moczeniem się śniącego.

Interpretowanie snów o rzece według Junga

Jung uważał wszelką wodę za symbol nieświadomości, a także żeńskiej energii, zaś zbiorniki wodne – za symbol zbiorowej nieświadomości. Uważał również, że jeśli mężczyźnie śni się jakieś zagrożenie związane z wodą, to jest to znak, iż na jawie podświadomie boi się on kobiet lub obawy budzi w nim kobieca strona jego osobowości.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o rzece w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.