Sennik Sen o lęku przed wystąpieniem publicznym/egzaminemSen o lęku przed wystąpieniem publicznym

Sen o lęku przed wystąpieniem publicznym

Sny tego rodzaju pojawiają się zwykle u osób, które są z natury nieśmiałe i podczas tego rodzaju wystąpień czują się mocno stremowane, ale mogą też pojawić się u tych, którzy z publicznymi wystąpieniami nie mają żadnych problemów i wówczas jest to dla nich zaskakujące i na pewno nieprzyjemne doznanie.

Zwykle podczas takich snów czujemy się niemal jak sparaliżowani, nie jesteśmy w stanie wykrztusić żadnego słowa czy nawet się poruszyć i to, że jesteśmy świetnie przygotowani, nie ma żadnego znaczenia, bo i tak czujemy w głowie kompletną pustkę. Nierzadko nawet może nam się śnić, że musimy wykonywać coś, co na co dzień nie sprawia nam żadnego problemu, ale we śnie nie potrafimy tego zrobić i sami nie wiemy, jak to jest możliwe, czujemy się więc kompletnie zdezorientowani. Sen taki powoduje w nas też przerażenie, bo zazwyczaj egzamin czy występ, który jest przed nami, jest bardzo ważny i w żaden sposób nie możemy go zaprzepaścić.

Interpretowanie snów o lęku przed publicznym wystąpieniem/egzaminem

Jeśli na jawie przygotowujemy się do jakiegoś egzaminu czy wystąpienia i śni nam się, że boimy się tego i nie jesteśmy przez to w stanie zrobić tego, co do nas należy, nie oznacza to wcale, że dokładnie coś takiego przytrafi nam się na jawie. Czasem może to być sygnał od naszej podświadomości, że nie jesteśmy jeszcze dobrze przygotowani do tego, co nas czeka, ale jeśli jesteśmy pewni, że w sensie merytorycznym niczego nam już nie brakuje, sen ten może sygnalizować, że mamy skłonności do wymagania od siebie stuprocentowego perfekcjonizmu. Może to też mieć przeciwne znaczenie i sygnalizować, że nie doceniamy siebie i nie dowierzamy, że możemy być naprawdę świetnie przygotowani i doskonale wypaść. Inaczej sprawa ma się, gdy na jawie nie czeka nas żadne wystąpienie, bo wówczas zastanawiamy się, skąd wziął się u nas akurat taki sen. Może to być na przykład metafora innych prób, przez jakie musimy przechodzić w naszym życiu. Mogą to być nawet zupełne drobiazgi, na które nie zwracamy uwagi i rejestrujemy je jedynie podświadomie, na przykład fakt, że ktoś stale patrzy nam na ręce i nas ocenia, co sprawia, że staramy się wypaść jak najlepiej, ale działa to na nas stresująco. Być może również mamy na jawie jakieś obowiązki, którym trudno jest nam podołać czy nawet całkowicie przerastają one nasze możliwości, więc spodziewamy się, że sobie z nimi nie poradzimy i prędzej czy później poniesiemy na tym polu porażkę. Gdy śnią nam się przy okazji ludzie, którzy śmieją się z nas i szydzą z tego, jak nam idzie, jest to wyraz ciążącej na nas presji, która jest dla nas bardzo wielkim problemem. W ogóle w interpretacji snów tego rodzaju ważne jest nasze samopoczucie oraz nastawienie do nas otoczenia, które ogląda nasz występ. Jeśli zaś nie chcemy występować, a ktoś nas do tego zmusza, musimy zastanowić się, czy nie jest tak, że również na jawie ktoś wywiera na nas presję, której sobie nie życzymy i bardzo możliwe, że po analizie postaci pojawiającej się w naszym śnie dowiemy się, kto jest tak naprawdę źródłem i sprawcą naszych problemów. Ponadto rodzaj i charakter występu, do jakiegoś musimy podejść, może nawiązywać do jakiejś konkretnej sprawy czy sytuacji w naszym życiu, która może powodować u nas napięcie i stres, których na jawie możemy nie być do końca świadomi.

Interpretowanie snów o lęku przed wystąpieniem publicznym/egzaminem według Freuda

Freud wszelkie lęki we śnie, które nie mają uzasadnienia w rzeczywistości, uważał za obawy dotyczące aktów seksualnych, których śniący się dopuścił albo o których tylko marzy, ale jest przekonany, że są to rzeczy naganne pod względem moralnym.

Interpretowanie snów o lęku przed wystąpieniem publicznym/egzaminem według Junga

Jung uważał, że jeśli śniący śni, że stoi przed nieuchronną porażką związaną z jego występem, świadczy to o jego napięciu nerwowym oraz nadmiernym perfekcjonizmie, wobec czego nigdy nie jest on w stanie osiągnąć pełnego zadowolenia z samego siebie. Jung wskazywał też na związek tych snów z nadmiernymi wymaganiami rodziców śniącego żywionymi w stosunku do jego osoby, co rzekomo skutkowało permanentnym przekonaniem o własnej niskiej wartości i nieumiejętności osiągania sukcesów.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o lęku przed wystąpieniem publicznym/egzaminem w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.