Sennik Zjawisko świadomego śnieniaZjawisko świadomego śnienia

Zjawisko świadomego śnienia

Nie wszyscy wiedzą o tym, że istnieje coś takiego jak świadome sny. Jest to niezwykłe zjawisko, ponieważ polega na tym, że w czasie snu możemy kontrolować przebieg pojawiających się w nim marzeń sennych albo przynajmniej mamy kontrolę nad elementami, które się w nim pojawiają, czyli postaciami czy wydarzeniami. Tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy i jak wielką kontrolę zdobędziemy nad własnym snem.

Jest to zaś bardzo korzystne, ponieważ we śnie możemy dzięki temu zrobić rzeczy, których nie możemy z jakichś powodów zrobić na jawie. Teoretycznie możemy wszystko, ale oczywiście najkorzystniej będzie, gdy zdecydujemy się wykorzystać świadome sny do tego, by jakoś sobie pomóc, na przykład sprawdzimy się w nowej sytuacji, zrobimy coś, co budzi w nas strach czy tremę, dzięki czemu być może będzie nam łatwiej pozbyć się tych uczuć na jawie i nie będziemy się już wzbraniać przed dokonaniem tego czynu. Również dla osób, które mają problem z często pojawiającymi się u nich koszmarami (na przykład w wyniku przeżytej traumy) świadome sny mogą oddać wielkie zasługi, gdyż istnieje możliwość kontrolowania pojawiających się koszmarów i unieszkodliwiania tego, co jest w nich najstraszniejszego. I wreszcie, świadome sny mogą być dla nas doskonałą terapią. Jeśli na przykład tęsknimy za kimś, kogo przy nas nie ma, na przykład za zmarłą osobą, we śnie możemy ją zobaczyć i porozmawiać z nią.

Wiele osób uważa też, że świadome sny mogą być swoistą symulacją przygotowującą nas na nabywanie nowych umiejętności i na jawie i to też może być dla nas wielka, bezsprzeczna korzyść. Inni idą jeszcze dalej i uważają, że poprzez świadome sny możemy także oddziaływać na nasz organizm i przyspieszać jego regenerację w chorobie. Nawet jeśli nie ma to rzeczywistego wpływu na stan naszego ciała, to na pewno może pomóc nam psychicznie – jeśli w świadomym śnie wyzdrowiejemy, nasze płynące z tego dobre samopoczucie może na jawie wzmocnić nasz organizm i przez to dobre nastawienie przyspieszyć nasz powrót do zdrowia.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Zjawisko świadomego śnienia w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.