Sennik Dlaczego w snach pojawiają się archetypy i jakie są ich funkcje? 

Archetypy w snach

Archetypy w snach

Niektóre osoby może dziwić fakt, że archetypy pojawiają się w snach nas wszystkich i pewnie każdy z nas może dojść do wniosku, że zdarzają się one dość często. Jednakże nie ma w tym wcale niczego dziwnego, gdyż jest to dowód świadczący o istnieniu naszej zbiorowej nieświadomości, która jest dla nas wszystkich wspólna. Archetypy łatwo jest wyjaśnić, a nie zawsze przecież w przypadku symboli jest to proste.

Zdaniem Karla Junga, znanego psychoterapeuty, specjalisty od badania snów i znaczeń sennych, przyczyną tego jest nic innego jak tylko „pragnienie” naszej podświadomości, byśmy na pewno zrozumieli przesłanie, jakie do nas kieruje. Właśnie dlatego wyrażane jest ono za pomocą archetypu pojawiającego się w naszym śnie, że są to symbole łatwe do objaśnienia, praktycznie zawsze wskazujące na to samo. Jest to uproszczona wersja zawiłych lub całkowicie abstrakcyjnych snów, które miewalibyśmy zamiast owych archetypów i z których analizą najprawdopodobniej mielibyśmy wielkie problemy.

Nie oznacza to jednak niestety, by archetypy pojawiające się w naszych snach absolutnie w każdym przypadku oznaczały dokładnie to, na co wskazuje ich uniwersalne znaczenie. Za każdym razem, interpretując sen, musimy pamiętać o tym, że jest to sztuka skomplikowana, wymagająca od nas czegoś więcej poza zajrzeniem do sennika, bo to nie zawsze okaże się dla nas wystarczające i satysfakcjonujące. Musimy ponadto zastanowić się nad tym, jaki ów archetyp może mieć odniesienie do naszego życia, czy z czymś nam się kojarzy lub mamy jakieś związane z nim doświadczenia, to bowiem w niektórych przypadkach może się okazać jeszcze ważniejsze niż interpretacja proponowana przez sennik.

Jeśli zaś chodzi o znaczenie najważniejszych, najczęściej spotykanych archetypów, to ich objaśnienia można znaleźć poniżej.

Wysoka, piękna kobieta o szlachetnej postawie jest uosobieniem naszej duchowej przewodniczki i wskazuje na konieczność zwrócenia uwagi na nasze sprawy duchowe.

Mądry starzec to symbol mądrości, logicznego myślenia oraz nauki życiowej, zaś mądra staruszka to mądrość i nauka wywodzące się z uczucia.

Dziecko to znak, że mamy w sobie jakieś siły twórcze, najprawdopodobniej takie, z których jeszcze nie korzystamy.

Koń jest symbolem prymitywnych, niskich instynktów i potrzeb biologicznych.

Wódz może symbolizować naszego ojca lub też oznaczać ratunek przed czymś albo pomoc w jakiejś sytuacji.

Pies to symbol męskości i instynktów właściwych mężczyznom.

Kot jest symbolem kobiecości, ale także tajemniczości, niezależności oraz zachowywania dystansu.

Słońce to symbol męskich pierwiastków, które drzemią w nas wszystkich i są siłą sprawczą oraz życiodajną.

Księżyc jest alegorią pierwiastków żeńskich znajdujących się we wnętrzu każdego z nas oraz wskazują na tajemnice i niewiadome.

Ziemia to symboliczna matka, która opiekuje się nami i zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa.

Morze wskazuje na nieświadomą część naszego umysłu oraz nawiązuje do wieczności.

Ogień wskazuje na naszą seksualność lub energię bądź oznacza jakieś zniszczenia, od których nie ma odwrotu.

Deszcz może symbolizować cierpienie, jednak takie, które może dać nam oczyszczenie i poprawę naszego samopoczucia, a być może także losu.

Góra wskazuje na nasze ambicje i starania w osiągnięciu wyższego celu duchowego.

Latanie sugeruje, że na jawie chcemy uchylić się przed odpowiedzialnością w jakiejś kwestii, która na nas ciąży.

Pływanie oznacza to, jak radzimy sobie ze swymi codziennymi życiowymi sprawami.

Śmierć to znak, że w naszym realnym życiu właśnie zakończył się jakiś etap i rozpoczyna się zupełnie nowy.

Dom oznacza naszą jaźń taką, jak jest ona zbudowana, a dalsza interpretacja tego symbolu może nam bardzo wiele powiedzieć o nas samych i naszym życiu psychicznym.

Liczby parzyste oznaczają wszystko, co wiąże się z kobiecością, zaś liczby nieparzyste przyporządkowane są do płci męskiej.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Dlaczego w snach pojawiają się archetypy i jakie są ich funkcje? w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.