Sennik Sen o wojnieSen o wojnie

Sen o wojnie

Sny o wojnie należą do tych, które budzą w nas największe emocje, oczywiście negatywne, takie jak strach, rozmaite obawy o siebie i o bliskich czy poczucie, że śmierć i niebezpieczeństwo są blisko.

Czasem śni nam się wojna współczesna, innym zaś razem w naszym śnie pojawia się motyw bitwy z uczestnictwem średniowiecznych rycerzy, jakie znamy z filmów czy lekcji historii. Często sny takie wywołują w nas niepokój i zastanawiamy się, czy aby nie są prorocze, nikt z nas bowiem nie chce doświadczyć wojny.

Interpretowanie snów o wojnie

Jeśli jesteśmy pewni co do tego, że sen o wojnie nie jest w naszym przypadku wynikiem traumy z rzeczywistości ani nie obawiamy się akurat o kogoś, kogo problem wojny może dotyczyć bezpośrednio, ma to znaczenie czysto metaforyczne. Pojawiając się w naszym śnie, wojna zazwyczaj oznacza, że w naszym życiu właśnie rozgrywa się jakiś konflikt.

Może on dotyczyć albo naszego życia wewnętrznego, albo naszych relacji z otoczeniem, sami musimy odpowiedzieć sobie na to pytanie, analizując naszą indywidualną sytuację życiową. Ważne są zwłaszcza uczucia, jakie towarzyszą nam w owym śnie, a także musimy zastanowić się nad tym, czy sytuacja, jaka rozgrywa się w naszym marzeniu sennym nie nawiązuje w jakiś sposób do jakiegoś wydarzenia z naszego realnego życia.

Interpretowanie snów o wojnie według Freuda

Freud uważał wojnę za dowód, iż w osobie śniącej, podobnie jak w każdym człowieka, znajduje się wrodzony agresywny instynkt oraz nienawiść, które właściwe są naturze ludzkiej.

Interpretowanie snów o wojnie według Junga

Jung uważał, że pojawienie się snu o wojnie to znak, iż świadomy umysł osoby śniącej stara się całkowicie zdominować jego nieświadomą część.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o wojnie w senniku.