Sennik Sen o wodzieSen o wodzie

Sen o wodzie

Woda to jeden z najpopularniejszych symboli sennych, pojawia się w naszych snach bardzo często, w przeróżnych konfiguracjach i kontekstach.

Czasami są one dla nas przyjemne, innym zaś razem woda przynosi nam zagrożenie czy zniszczenie.

Interpretowanie snów o wodzie

Sny o wodzie zdarzają nam się najczęściej wtedy, gdy mają podłoże fizjologiczne, czyli albo czujemy naglącą potrzebę opróżnienia pęcherza, albo chce nam się pić. W pozostałych przypadkach woda ma znaczenie metaforyczne. Gdy śnią nam się zagrożenia związane z wodą, na przykład topienie się czy powódź, może to nawiązywać do przeżytych przez nas podobnych doświadczeń bądź mieć związek z naszym lękiem odczuwanym przed wodą, niekoniecznie od razu w postaci hydrofobii.

Poza tym woda we śnie może symbolizować nasze emocje czy pragnienia, które w sobie skrywamy albo tłumimy lub też takie, których istnienia jeszcze nie mamy świadomości. Gdy śnią nam się głębokie i rozległe zbiorniki wodne, takie jak morze czy ocean, są to symbole naszych tajemnic i tkwiących w nas fascynujących, ale i mrocznych instynktów.

Jeśli we śnie odpoczywamy nad wodą, oznacza to, że już niebawem w naszym życiu pojawią się jakieś nowe perspektywy, które dadzą nam szansę odmiany swej egzystencji. Nawet kiedy śni nam się, że toniemy, jest to dla nas zdecydowanie dobry omen, zapowiadający, że wykonamy jakieś ciężkie zadanie, które zakończy się dla nas olbrzymim sukcesem i bardzo się nam opłaci.

Interpretując sen o wodzie, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, jakie wyniknęły dla nas skutki z jej pojawienia się i jaka była ogólna sytuacja, ale również na to, jaka jest sama woda, ważna jest również bowiem jej jakość. Jeśli śni nam się czysta, krystaliczna i przejrzysta woda, jest to znak, że nadchodzi dla nas dobry okres, podczas którego będziemy mogli się rozwijać i zaczniemy wreszcie doceniać samych siebie. Na pewno wzrośnie nasza samoocena i poziom akceptacji samego siebie, więc nasze postrzeganie życia zmieni się na lepsze. Brudna woda pojawiająca się w naszym śnie zwiastuje nam kłopoty i utrudnienia, które już niebawem zagoszczą w naszym życiu. Jeśli we śnie wpadliśmy do wody, zwiastuje to nam zmiany, które zagoszczą w naszym życiu całkiem niespodziewanie. Gdy śni nam się, że odczuwamy lęk przed wodą, oznacza to, że na jawie mamy problem z okiełznaniem własnych emocji lub też obawiamy się poznać do końca samych siebie, bo podejrzewamy, że wówczas będzie nam trudno zaakceptować samych siebie.

Interpretowanie snów o wodzie według Freuda

Freud uważał sny o wodzie za formę powrotu osoby śniącej do okresu życia płodowego i wczesnego dzieciństwa. Zagrożenia związane z wodą uważał zaś za dowód obaw śniącego związanych z jego życiem płciowych bądź problemem moczenia się.

Interpretowanie snów o wodzie według Junga

Jung utożsamiał wodę pojawiającą się we śnie z żeńską energią, a także wszystkim, co nieuświadomione. Wielkie zbiorniki wodne uważał natomiast za symbole zbiorowej nieświadomości, zaś obawy związane z wodą pojawiające się w snach mężczyzn – za dowód, iż śniący na jawie obawia się bliskich kontaktów z kobietami bądź czuje lęk związany z własnym pierwiastkiem kobiecym.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o wodzie w senniku.