Sennik Sen o windzie, schodach lub drabinieSen o schodach

Sen o schodach

Są to motywy dość często pojawiające się w naszych snach, zwykle w całkiem realistycznych kontekstach. Często też śni nam się, że spadamy ze schodów czy drabiny i jest to dla nas bardzo nieprzyjemne uczucie, bądź też śni nam się, że wchodzimy po schodach lub szczeblach drabiny, które nigdy się nie kończą.

Wzbudza w nas to wielką frustrację, którą czujemy jeszcze długi czas po obudzeniu się i zastanawiamy się, czy sen ten mógł mieć bezpośrednie odniesienie do tego, co właśnie dzieje się w naszym życiu.

Interpretowanie snów o windzie, schodach lub drabinie

Sny tego rodzaju zwykle przydarzają nam się wówczas, gdy na jawie stresujemy się czymś mocno, na przykład mamy do podjęcia jakąś istotną dla naszego życia decyzję. Winda może symbolizować myśli, które przedostają się z naszej nieświadomości do świadomości lub przeciwnie – płyną z naszej świadomości do nieświadomych części umysłu.

Kiedy śni nam się, że winda wiezie nas w innym kierunku niż zamierzaliśmy jechać, jest to znak, że robimy w życiu coś, co nie jest w zgodzie z naszymi pragnieniami. Gdy winda opuszcza swój szyb, oznacza to, że na jawie podejmujemy jakieś wysiłki, które przekraczają nasze możliwości czy też umiejętności. Spadająca winda pojawiająca się w naszym śnie sygnalizuje, iż mamy poczucie, że tracimy kontrolę nad własnym życiem albo przynajmniej nad jakimś jego aspektem.

Schody i drabiny są natomiast symbolami wysiłku, który musimy podjąć aby móc osiągnąć jakiś konkretny cel, na którym zależy nam w życiu. Jeśli więc śni nam się, że wspinamy się po szczeblach bardzo długiej drabiny albo wchodzimy po bardzo wielu schodach, jest to znak, że nasze wysiłki nie skończą się szybko, ale będą długotrwałe, musimy więc uzbroić się w cierpliwość. Kiedy zaś śni nam się, że uciekamy przed jakimś zagrożeniem schodami albo po drabinie, na przykład przed pożarem czy powodzią, oznacza to, że nie chcemy zaprowadzić w swoim życiu jakiejś zmiany, która jest dla nas trudna, staramy się uniknąć konfrontacji z tym, co budzi w nas obawy, ale nasza podświadomość daje nam znak, że powinniśmy to zrobić, bo jest to bardzo ważne dla naszego życia.

Interpretowanie snów o windzie, schodach lub drabinie według Freuda

Freud uważał motyw wchodzenia po schodach czy szczeblach drabiny bądź schodzenie z nich za symbole seksualne, nawiązujące do aktu współżycia płciowego.

Interpretowanie snów o windzie, schodach lub drabinie według Junga

Jung uważał, że pojawiający się we śnie motyw wchodzenia po schodach czy po drabinie to znak, iż osoba śniąca poszukuje swej indywidualności oraz jest gotowa wstąpić na wyższy poziom świadomości. Natomiast schodzenie po schodach lub szczeblach drabiny uważał za gotowość śniącego do odkrywania tajników nieświadomej części swojego umysłu

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o windzie, schodach lub drabinie w senniku.