Sennik Sen o więzieniuSen o więzieniu

Sen o więzieniu

Sny o więzieniu zwykle wywołują w nas niepokój, ponieważ miejsce to zdecydowanie nie kojarzy nam się pozytywnie i nie ma chyba osoby, która chciałaby do niego trafić.

W naszych snach symbol ten może pojawiać się w różnych kontekstach, na przykład możemy przebywać tam jako skazańcy, ale też starać się z niego uciec, co może zakończyć się naszą porażką albo powodzeniem, lub też dopiero dostawać się do więzienia i bardzo się tego obawiać.

Interpretowanie snów o więzieniu

Jeśli śni nam się, że znajdujemy się w więzieniu, jest to sygnał, że na jawie, być może tylko nieświadomie, przeżywamy poczucie winy z powodu jakichś naszych myśli albo uczynków, których się dopuściliśmy. Może to również oznaczać, że obawiamy się kogoś czy czegoś, co na jawie ma nad nami kontrolę i w jakiś sposób określa naszą wolność, nie pozwalając nam zachowywać się w stu procentach swobodnie. Gdy śni nam się strażnik więzienny, może to być osoba nawiązująca do konkretnego człowieka z naszego rzeczywistego otoczenia, nawet gdy na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić – może on jedynie mieć cechy jakiejś znanej nam osoby, co być może odkryjemy po bardziej wnikliwej analizie.

Sny tego rodzaju najczęściej pojawiają się u nas, gdy na jawie właśnie przeżyliśmy jakiś poważny wstrząs, na przykład po stracie czegoś czy kogoś, co wywołuje w nas wielką dezorientację i dojmujące uczucie pustki. Wynika to z tego, że czujemy się wówczas, jakbyśmy utracili kontrolę nad swoim życiem i znaleźli się w więzieniu utworzonym przez okoliczności, jakie zaistniały w naszym życiu.

Gdy śni nam się, że udaje nam się uciec z więzienia, jest to sygnał, że mamy duże szanse na wyrwanie się spod kontroli, która nas ogranicza, na przykład jeśli chodzi o uwolnienie się z własnych narzuconych sobie ram czy wewnętrznych blokad. Jeśli zaś we śnie podjęliśmy próbę ucieczki, ale zakończyła się ona niepowodzeniem, oznacza to, że chcemy bardzo zapewnić sobie wolność, ale podświadomie zdajemy sobie sprawę z tego, że akurat w tym momencie naszego życia nie jest to możliwe i czy tego chcemy, czy nie, musimy poczekać na bardziej sprzyjającą chwilę.

Interpretowanie snów o więzieniu według Freuda

Freud uważał, że motyw kary poniesionej za jakiś popełniony czyn we śnie to wyraz utajonych pragnień bądź życzeń osoby śniącej, a także wyraz żywionego przez nią poczucia winy.

Interpretowanie snów o więzieniu według Junga

Strażnik więzienny to według Junga uosobienie i wyraz mrocznej strony osobowości człowieka śniącego, która zarazem jest źródłem jego kreatywności. Osoba śniąca musi zaakceptować fakt, że drzemią w niej jakieś złe skłonności, które są naturalne dla każdego człowieka, bowiem bez tego nigdy nie będzie w stanie prawidłowo rozwinąć się pod względem duchowym.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o więzieniu w senniku.