Sennik Sen o wężuSen o wężu

Sen o wężu

Węże to ważny symbol senny, o bogatej metaforyce. Od zawsze uważane są za zwierzęta niezwykłe i kojarzone z nieśmiertelnością i odradzaniem przez to, że zmieniają skórę na nową.

Oczywiście w tradycji chrześcijańskiej nie mają pozytywnej symboliki, ale czy jest to zgodne z interpretacją tego symbolu sennego?

Interpretowanie snów o wężu

Węże są symbolem zmiany, odnowy i transformacji. Jeśli więc pojawiają się w naszym śnie, może to być sygnał od naszej podświadomości, że powinniśmy zaprowadzić w naszym życiu jakąś zmianę. Może to dotyczyć naszego życia wewnętrznego i potrzeby zdobycia wyższego poziomu samoświadomości i jednocześnie symbol ten może oznaczać, że właśnie znajdujemy się na najlepszej drodze do tego albo nawet już podjęliśmy w tym celu jakieś działania. Gdy śni nam się, że boimy się węża, może to oznaczać, że na jawie obawiamy się zmiany, która właśnie zachodzi albo niebawem ma zagościć w naszym życiu i jest to lęk całkiem naturalny, o czym informuje nas nasza podświadomość. Jeśli wąż we śnie nas ukąsił, oznacza to, ż mamy w sobie od niedawna jakąś nową energię psychiczną, która szuka ujścia, powinniśmy więc wykorzystać ją do jakiegoś pożytecznego celu.

Wąż we śnie może być również symbolem zmysłowości, sił żywotnych, a także brzemienności, zaś przez swój sposób poruszania sie i związki z ziemią może symbolizować świat podziemny oraz nieświadomość, zwykle występuje jako strażnik naszej świadomości. Jest również uniwersalnym symbolem kobiecości. Natomiast tradycja chrześcijańska nadaje wężom wszelkie złe cechy, takie jak przebiegłość, perfidia, próżność i kłamstwo. W tym kontekście wąż pojawiający się w naszym śnie może oznaczać, że kusi nas jakieś złe pragnienie, obarczamy kogoś winą za złe czyny, jakich się dopuściliśmy lub też żywimy jakieś wątpliwości czy pragnienia, które mocno nas męczą i nie dają nam spokoju.

I wreszcie, wąż pojawiający się w naszym śnie może być sygnałem od naszej podświadomości, byśmy postarali się żyć w zgodzie ze swą naturą, a nie w taki sposób, jaki narzuca nam siła wyższa w postaci naszego otoczenia czy możliwości, które przecież możemy postarać się przezwyciężyć.

Interpretowanie snów o wężu według Junga

Jung uważał węże we śnie za symbol psychicznej energii, siły, dynamiki oraz popędów instynktownych. Twierdził też, że ich pojawienie się we śnie może zapowiadać jakiś proces psychiczny, na przykład zbliżającą się duchową przemianę śniącego czy też inny pozytywny proces.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o wężu w senniku.