Sennik Sen o uszachSen o uszach

Sen o uszach

Uszy, podobnie jak inne części ciała, stanowią ważny symbol w naszych snach. Często pojawiają się w całkiem realistycznych kontekstach, ale zdarzają się nam też dziwaczne sny, na przykład w których uszy przybierają nietypowe rozmiary czy też zmniejszają się bądź powiększają.

Może również przyśnić nam się, że nagle ogłuchliśmy i taki sen z pewnością jest nieprzyjemny, bo każe nam obawiać się, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem, jednak symbol ten ma znaczenie jedynie metaforyczne.

Interpretowanie snów o uszach

Uszy we śnie mogą symbolizować naszą pamięć, a także wszelkie bodźce, które docierają do nas z otoczenia, zdradę, tajemnice i plotki.

Jeśli śni nam się, że mamy bardzo duże uszy, jest to sygnał od naszej podświadomości, byśmy zwracali większą uwagę na informacje, które nas otaczają, ale na odbiór których nie jesteśmy zbyt mocno nastawieni i przez to przechodzą one koło nas. Ponadto zmiana rozmiarów naszych uszu może świadczyć o tym, że jest w naszym życiu coś, co sprawia nam ból bądź nas przyłacza, ale w każdym razie nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Gdy śnimy, że nie słyszymy innych mimo iż wiemy, że coś do nas mówią, na przykład dzięki temu, że widzimy ruchy ich ust, oznacza to, że nie chcemy przyjąć do wiadomości jakiegoś niezbitego faktu bądź też nie chcemy dostrzec czegoś ważnego, co aktualnie dzieje się obok nas. Nasza podświadomość daje nam do zrozumienia, byśmy zwrócili na to uwagę.

Gdy w naszym snach uszy pojawiają się szczególnie często, może to być sygnał, że na jawie nasze życie nie jest zgodne z wyznawanymi przez nas ideałami, doszło do jakiegoś rozdźwięku między tym, czego pragniemy a tym, co mamy.

Interpretowanie snów o uszach według Freuda

Freud uważał sen o niemożności usłyszenia tego, co mówią inni, za sygnał, iż osoba śniąca nieświadomie ignoruje swoją wewnętrzną cenzurę albo sumienie. Uważał również, że dźwięki, jaki śniący słyszy we śnie, są zgodne z tym, co dzieje się na jawie, na przykład z przetaczającą się burzą, ale są w komponowane w sen po to, by śniący nie został wybudzony – jest to automatyczne działanie umysłu.

Interpretowanie snów o uszach według Junga

Jung uważał, że wszelkie głosy słyszane we śnie są zgodne z prawdą, dlatego osoba śniąca nie powinna ich bagatelizować.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o uszach w senniku.