Sennik Sen o tuneluSen o tunelu

Sen o tunelu

Tunel w naszym śnie zwykle pojawia się w tym kontekście, że podróżujemy jakąś drogą i musimy pokonać między innymi go. Czasami jednak śni nam się, że ni stąd, ni zowąd znajdujemy się w tunelu i zwykle jest to dla nas bardzo nieprzyjemne uczucie, niemal klaustrofobiczne.

Czasami tunel jest całkiem ciemny, w innych zaś przypadkach na jego końcu znajduje się światło, do którego chcemy się dostać, ale nie jest to łatwe.

Interpretowanie snów o tunelu

Sny, w których pojawia się tunel, zwykle zdarzają nam się wówczas, gdy w naszym realnym życiu właśnie zachodzą jakieś wielkie zmiany, które powodują znaczącą zmianę naszej egzystencji, takie jak narodziny dziecka czy śmierć którejś z bliskich nam osób. Tunele symbolizują nasze życie, które jest swojego rodzaju drogą.

Czasami na końcu tunelu znajduje się światło, które symbolizuje wyjście z jakiejś trudnej sytuacji czy nadzieję na lepsze jutro. Jednak tunel może też mieć inną, mniej pozytywną wymowę – jako że jest zamkniętą i ciemną przestrzenią, może oznaczać, iż w realnym życiu zbyt mocno skupiamy się na jednej konkretnej sprawie czy rzeczy, nie pozwalając sobie na oderwanie się od niej i zrobienie miejsca na coś nowego. I wreszcie, w tunelu możemy metaforycznie chronić się przed trudną codziennością i obowiązkami, jakie musimy wykonywać. Może to być wyraz naszej chęci zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa oraz ochronienia się przed trudami i złem rzeczywistego życia.

Interpretowanie snów o tunelu według Freuda

Freud uważał tunele, tak samo jak wszystkie inne ciemne i mroczne miejsca, za symbole narządów płciowych kobiet, a wejście do nich czy przebywanie w nich uważał za symbol współżycia seksualnego.

Interpretowanie snów o tunelu według Junga

Jung uważał tunele pojawiające się we śnie za symbole nieświadomego umysłu osoby śniącej, zaś pojawiające się na ich końcu światło – za sygnał, iż osoba śniąca ma szansę zgłębić tajniki swojej jaźni i wznieść się na wyższy poziom samoświadomości.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o tunelu w senniku.

1 sen

  1. marysia

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.