Sennik Sen o tonięciuSen o tonięciu

Sen o tonięciu

Sen o tonięciu należy do najbardziej nieprzyjemnych snów, jakie mogą nam się przydarzyć. Zwykle budzimy się z nich przerażeni i zastanawiamy się, czy aby na pewno nie był to sen proroczy albo przynajmniej ostrzegający nas przed tym, że w realnym życiu również coś może nam zagrażać.

Jednak nasz lęk jest niepotrzebny, gdyż symbol ten ma jedynie metaforyczne znaczenie.

Interpretowanie snów o tonięciu

Sny tego typu zwykle pojawiają się u nas w młodym wieku, gdy zaczynamy dojrzewać. Jest to związane z huśtawką nastrojów, którą powoduje u nas burza hormonów, a to odbija się również na naszej podświadomości, która również musi zmagać się z problemami, które mamy na jawie.

Woda we śnie jest symbolem wszystkiego, co nieznane. Jeśli więc śni nam się, że toniemy, może to oznaczać, że na jawie czujemy się pokonani przez nasze codzienne problemy, z którymi musimy się zmagać, a których nie potrafimy raz na zawsze rozwiązać.

Czasem jednak może nam się przyśnić, że mimo iż początkowo toniemy, to szybko okazuje się, że jesteśmy w stanie oddychać pod wodą i jednak dzięki temu nie toniemy. Taki sen oznacza, że nasza podświadomość przekonuje nas co do tego, iż mamy w sobie wielki potencjał i niezmierzone dotąd możliwości, dzięki którym jesteśmy w stanie uporać się z trudną codziennością. Musimy tylko odkryć w sobie te zdolności, na przykład poprzez wnikliwe analizowanie swoich własnych umiejętności i zgłębianie tajników swojej osobowości.

Interpretowanie snów o tonięciu według Freuda

Freud wszelkie motywy związane z wodą pojawiającą się we śnie uważał za podświadomy powrót osoby śniącej do czasów jej życia płodowego i wczesnego dzieciństwa. Zagrożenia związane z wodą uważał zaś za dowód, iż śniący żywi jakiś niepokój związany ze swym życiem seksualnym.

Interpretowanie snów o tonięciu według Junga

Jung uważał wodę za symbol zbiorowej nieświadomości, a także żeńskiej energii. Tonięcie zaś utożsamiał z nieśmiałością bądź niechęcią osoby śniącej do zgłębiania tajników własnej psychiki, zaś umiejętność oddychania pod wodą postrzegał jako metaforę szansy śniącego na dogłębne poznanie swej psychiki, co może mu przynieść ogromne korzyści.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o tonięciu w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.