Sennik Sen o ojcuSen o ojcu

Sen o ojcu

Ojciec jest niewątpliwie ważną osobą każdego z nas, bez względu na to, jakie mieliśmy z nim doświadczenia w przeszłości i jak obecnie wyglądają nasze wzajemne kontakty. Ojciec we śnie może pojawiać się w bardzo realistycznych kontekstach, takich jak rozmowa czy wykonywanie jakichś czynności, często też przeżywamy we śnie powtórnie wydarzenia, które miały już miejsce lub też następują w nich jakieś modyfikacje.

Czasem jednak sen o ojcu może też być mniej realistyczny, na przykład może śnić nam się pogrzeb ojca, który w rzeczywistości żyje lub też intymne kontakty z nim, co zwykle wprawia nas w dużą dezorientację, jednak wszystko to ma oczywiście bogate metaforyczne znaczenie.

Interpretowanie snów o ojcu

Ojciec jest symbolem tradycji, rodziny, władzy, utrzymywania porządku, a także intelektu, ponadto jednak powinniśmy postrzegać go we śnie przez pryzmat naszych osobistych doświadczeń, uczuć i emocji, jakie osoba ojca w nas budzi. Jeśli więc śni nam się ojciec, powinniśmy wziąć to pod uwagę, ale też skupić się na takich aspektach naszego snu jak miejsce rozgrywania się jego akcji, nasz wiek i wiek naszego ojca, a także wszystkie inne postacie, które również wystąpiły w tym śnie.

Gdy ojciec pojawia się w naszym śnie, może to być znak, że na jawie znajdujemy się w sytuacji, która ma bezpośrednie odniesienie do jakiegoś wydarzenia z przeszłości. Może to być na przykład związane z tym, że sami mamy jakiś problem rodzicielski do rozwiązania czy też dopiero mamy zostać rodzicami i potrzebujemy pedagogicznych wskazówek. Może to również oznaczać, że na jawie obawiamy się, że dopuścimy się wobec własnych dzieci tych samych błędów, które nasi rodzice popełnili wobec nas i by tego uniknąć, nasz nieświadomy umysł przenosi nas w przeszłość, byśmy mogli jeszcze raz przyjrzeć się minionym wydarzeniom. Również może to być sugestia od naszej podświadomości, że mimowolnie powielamy złe wzorce naszych rodziców, które tkwią w nas zaszczepione od czasów dzieciństwa i musimy sobie to uświadomić, by móc z tym zerwać.

Podczas interpretowania snu z ojcem w roli głównej musimy też zwrócić uwagę na fakt, czy rozmawiamy z nim, czy nie. Jeśli bowiem śni nam się rozmowa z ojcem, jest to znak, że niebawem otrzymamy jakieś pomyślne wieści i w ogóle nasza przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Kiedy zaś śni nam się milczący ojciec, jest to sygnał od naszej podświadomości, że nasza obecna sytuacja na jawie nie jest dobra i jeśli nie zachowamy najwyższej ostrożności, może to mieć dla nas długofalowe negatywne skutki.

Kiedy śni nam się śmierć ojca, zapowiada to etap przejściowy w naszym życiu. Jeśli śni nam się utrzymywanie z ojcem kontaktów intymnych, oznacza to, że osoba, z którą na jawie jesteśmy związani, w jakimś sensie przypomina nam ojca, na przykład z powodu swego zachowania czy jakichś cech charakteru i powoduje to, że nasze reakcje na to wobec owego człowieka są takie same jak wobec naszego ojca.

Interpretowanie snów o ojcu według Freuda

Freud interesował się głównie snami o kontaktach intymnych z ojcem, które utożsamiał z kompleksem Edypa i Elektry. Uważał, że mężczyźni żywią nieświadome pragnienie wyeliminowanie ojca, nawet poprzez zabicie go, by mogli nawiązać intymne relacje ze swą matką, zaś kobiety żywią to samo pragnienie w stosunku do swojego ojca.

Interpretowanie snów o ojcu według Junga

Jung uważał ojca pojawiającego się we śnie za metaforę wszelkiej tradycji, ale też filozofii życia, mądrości, źródło prawa i panującego porządku, na którego czele ojciec stoi.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o ojcu w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.