Sennik Sen o ogniuSen o ogniu

Sen o ogniu

Ogień to potężny żywioł o niszczycielskiej sile, który jest w stanie zniszczyć cały dobytek naszego życia, dlatego zwykle w naszych snach budzi w nas obawy, zwłaszcza jeśli pojawia się w postaci wielkich płomieni. Poza tym uosabia też oczywiście światło i ciepło, jednak w snach najczęściej kojarzymy go z zagrożeniem, rzadziej z ciepłem domowego ogniska. Poza tym ogień rzadko pojawia się w naszych snach jako motyw neutralny czy pozytywny, najczęściej jest nacechowany negatywnie, choćby z tego względu, że towarzyszą mu gwałtowne wydarzenia, które budzą w nas obawy, nawet jeśli ogień nie zagraża nam w sposób bezpośredni.

Zazwyczaj też śni nam się, że uciekamy przed ogniem, który stale się do nas zbliża lub też jego promienie trawią to, co jest dla nas ważne. Czasem we śnie staramy się ugasić ogień albo podkładamy go i cieszymy się na widok płomieni pochłaniających coraz większy obszar i z kolei tego rodzaju sny mogą w nas wywoływać obawy co do drzemiących w nas niebezpiecznych czy dziwnych skłonności, których jeszcze nie odkryliśmy. W najbardziej dramatycznej wersji snu o ogniu w płomieniach ginie bliska nam osoba lub sami płoniemy. Czasami jednak ogień we śnie nie stanowi dla nas zagrożenia, a jedynie śni nam się na przykład, że wpatrujemy się w płomienie jak zahipnotyzowani i z kolei taki sen zwykle wprawia nas w stan dezorientacji, ale mamy też wrażenie, że musiało to znaczyć coś ważnego. Możemy również grzać się przy ogniu, co napawa nas błogością i poczuciem bezpieczeństwa, jednak tego rodzaju sny zwykle zdarzają nam się rzadziej niż te nacechowane negatywnie.

Interpretowanie snów o ogniu

Ogień we śnie można utożsamiać z mocą boską, oczyszczeniem, a także płodnością i siłami witalnymi. Jest też symbolem słońca oraz pierwiastkiem męskim, kojarzącym się z pierwotnymi instynktami i agresywną siłą męską. Skojarzyć możemy go również z wszelką intensywnością, wściekłością, niszczycielską siłą, ale i przekształceniem w nowe, energią i pasją.

Jeśli śni nam się ogień i na jawie nigdy nie doświadczyliśmy jego niszczycielskiej siły, interpretując sen, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to, jakie we śnie ogień wzbudza w nas uczucia i czy są to emocje negatywne, pozytywne czy też wypośrodkowane. Ważna jest też nasza reakcja, czyli działania, jakie podejmujemy, czy to próbując ugasić, czy też podsycając ogień, czy jakiekolwiek inne czynności. Istotne jest również to, co trawi ogień w naszym śnie, bowiem nawet przedmioty czy obiekty, które na pierwszy rzut oka mogą nie mieć dla nas żadnego znaczenia, mogą okazać się w jakiś sposób skorelowane z naszym życiem.

Kiedy w naszym śnie pojawia się ogień, może to oznaczać, że na jawie tłumimy w sobie jakiś wielki stres, być może na skutek nagromadzenia się w naszym życiu problemów, z którymi nie do końca sobie radzimy. Może to też być znak, że tłumimy w sobie jakieś intensywne emocje i obawiamy się, że kiedyś już nie będziemy w stanie utrzymać ich na wodzy i wyrwą się spod naszej kontroli.

Gdy śni nam się, że płoniemy, jest to znak, że na jawie stawiamy sobie ograniczenia, które nas zniewalają, bo nie pozwalamy sobie na poddanie się pasji, namiętności czy jakimś uczuciom.

Gdy śni nam się, że widzimy wielki słup ognia na niebie, oznacza to, że podświadomie zdajemy sobie sprawę z tego, że nadchodzi dobry dla nas czas i niebawem w naszym życiu będzie miało miejsce jakieś bardzo szczęśliwe dla nas wydarzenie. Gasnący ogień pojawiający się w naszym śnie to sygnał, że boimy się, że spotka nasz gorszy okres pod względem finansowym i jednocześnie jest to sygnał od naszej podświadomości, byśmy już teraz zaczęli oszczędzać i przygotowywać się na nadejście chudych czasów.

Jeżeli we śnie wpatrujemy się w płonący ogień, oznacza to, że w naszej podświadomości istnieje bardzo żywe pragnienie zdobycia przez nas wyższego poziomu samoświadomości. Jeśli we śnie zostaliśmy spaleni przez ogień, oznacza to, że bardzo wstydzimy się lub odczuwamy poczucie winy z czegoś, co wydarzyło się w naszym rzeczywistym życiu, choć być może odbywa się to tylko na poziomie naszej podświadomości, bo staramy się tłumić w sobie te uczucia. Gdy śni nam się płonąca osoba, którą na jawie znamy, może to oznaczać, że na jawie niedawno ktoś nas zdradził lub też znajdujemy się obecnie w sytuacji, być może jakiejś relacji, ale niekoniecznie, która powoduje, że stoimy w miejscu i nie mamy szans na dalszy rozwój i postęp.

Interpretowanie snów o ogniu według Freuda

Freud uważał, że sny o ogniu nawiązują do nocnego moczenia się, co miało miejsce w okresie dzieciństwa osoby śniącej.

Interpretowanie snów o ogniu według Junga

Jung uważał, że ogień pojawiający się we śnie to znak, że już niebawem w życiu osoby śniącej zagości jakaś ważna przemiana, najprawdopodobniej związana z tym, że doświadczy ona pewnego duchowego przebudzenia i będzie to miało wielkie skutki dla jej egzystencji.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o ogniu w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.