Sennik Sen o oczachSen o oczach

Sen o oczach

Powszechnie mawia się, że oczy są zwierciadłem naszej duszy, ale też bez wątpienia są narzędziem, dzięki któremu odbieramy świat za pomocą zmysłu wzroku. Jeśli oczy pojawiają się w naszym śnie jako motyw wiodący, możemy być prawie pewni, że ma to duże znaczenie dla naszego życia, choć oczywiście jest to uzależnione od kontekstu, w jakim symbol ten pojawia się w naszym śnie.

Zwykle śni nam się, że widzimy jakieś przerażające nas oczy, które nas śledzą, mogące należeć do jakiegoś potwora czy też nietypowo wielkie. Czasem śni nam się, że wodzi za nami wiele par oczu, co wprawia nas w bardzo nieprzyjemne wrażenie, lub też śnimy o własnych oczach, które na przykład mogą wyglądać w jakiś sposób dziwacznie, mieć nietypowe rozmiary czy też we śnie możemy mieć dodatkową parę oczu, niekoniecznie znajdującą się tam, gdzie powinny być.

Oczywiście oczy we śnie mogą też pojawiać się w bardziej realnych kontekstach, na przykład mogą być półprzymknięte, szeroko otwarte czy ślepe, możemy tracić oko czy mieć z nimi jakieś inne problemy, które wywołują w nas strach i obawę, czy na pewno coś takiego nie spotka nas na jawie, ale wszystko to ma jedynie symboliczne znaczenie.

Interpretowanie snów o oczach

Ogólnie uważa się, że oczy pojawiają się w naszym snach w takich momentach naszego życia, gdy właśnie zastanawiamy się nad wprowadzeniem w nim jakichś zmian, najczęściej takich, które mogą nas doprowadzić do zdobycia większej samoświadomości, co ma wielkie znaczenie dla naszego życia wewnętrznego. Ponadto oczy we śnie mogą wskazywać na to, jak na jawie zapatrujemy się na sprawy, które mają miejsce w naszym życiu. Jeśli więc śnią nam się ślepe, uszkodzone czy w inny sposób wybrakowane oczy, może to być sygnał od naszej podświadomości, że zbyt powierzchownie podchodzimy do naszego życia i nie skupiamy się na tym, na czym powinniśmy.

Gdy śnią nam się wielkie, patrzące na nas oczy, jest to znak, że na jawie musimy zachować większą czujność jeśli chodzi o rozgrywające się wokół nas sprawy i żadnej z nich nie powinniśmy tracić z oczu. Kiedy śni nam się, że śledzi nas wiele par oczu, oznacza to, że na jawie nie czujemy się komfortowo w sytuacji, w której nasze otoczenie bacznie patrzy nam na ręce czy nawet ingeruje w nasze prywatne sprawy. Jeśli we śnie nasze oczy zostają uszkodzone, jest to znak, że jest w naszym życiu coś, co sprawia nam ból lub też zapomnieliśmy na jawie o jakiejś bolesnej sprawie, ale na poziomie podświadomości nadal wywiera ona na nas negatywny wpływ.

Interpretowanie snów o oczach według Freuda

Freud oczy jako motyw senny utożsamiał z kompleksem Edypa, czyli pociągiem mężczyzny żywionym w stosunku do własnej matki, co ma związek z motywem oślepienia Edypa, które Freud uważał za metaforę kastracji.

Interpretowanie snów o oczach według Junga

Jung uważał, że oczy jako symbol senny mają bardzo wiele znaczeń, między innymi nawiązują do wewnętrznej mądrości osoby śniącej, a także do motywów związanych z biblijnym Samsonem, takich jak kara i ofiara złożona w ramach pokuty za grzech.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o oczach w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.