Sennik Sen o mózguSen o mózgu

Sen o mózgu

Mózg zwykle pojawia się w naszych snach w niezbyt dla nas przyjemnych kontekstach i zazwyczaj sen, w którym symbol ten się pojawia, zaliczamy do grona koszmarów. Często bowiem śni nam się, że coś lub ktoś chce pożreć nasz mózg bądź też ktoś chce przejąć nad nim kontrolę, przy czym zwykle jest to jakaś tajemnicza siła, na przykład z kosmosu, która budzi nasze przerażenie przede wszystkim dlatego, że jest czymś, z czym dotąd nie mieliśmy styczności.

Mózg może również pojawiać się w kontekście odniesionych przez nas czy kogoś pojawiającego się w naszym śnie ran i to również nie jest przyjemne, choć już bardziej realistyczne, podobnie jak choroby mózgu i choroby psychiczne, które mogą nam się przyśnić. Wszystko to ma duże znaczenie, więc bez względu na to, w jak niemiły nastrój wprawi nas taki sen, powinniśmy zdecydować się na jego dokładną analizę i interpretację, tym bardziej, że sny takie zwykle nie pojawiają się u nas przypadkowo, ale wówczas, gdy na jawie czujemy się źle, bo ktoś wywiera na nas presję lub z jakiegoś powodu nie możemy jasno myśleć, co powoduje u nas wielką frustrację.

Interpretowanie snów o mózgu

Mózg jest narzędziem myślenia, siedliskiem naszych myśli i pomysłów, więc łatwo można się domyślić, że symbol ten pojawia się w naszym śnie wówczas, gdy staramy się usilnie myśleć nad znalezieniem rozwiązania jakiejś sprawy czy problemu.

Kiedy śni nam się, że ktoś lub coś chce pożreć nasz mózg, może to oznaczać, że na jawie ktoś lub coś, na przykład jakaś instytucja, ogranicza nasze myślenia i działanie, zupełnie nas tłamsząc i nie pozwalając nam zachować indywidualności. Czujemy się w takiej sytuacji bardzo źle, o czym świadczy ten sen. Gdy śni nam się choroba mózgu, oznacza to, że w naszym realnym życiu znajduje się jakieś źródło naszego wielkiego stresu albo zmartwień. Może to być na przykład bliska osoba, o którą stale musimy się martwić czy też jakiś problem, który nie daje nam spokoju. Jeśli zaś śni nam się operacja mózgu, w której coś jest nam z niego usuwane, jakkolwiek nieprzyjemny może być to sen, jest to dobry znak, zapowiadający, że niebawem uwolnimy się wreszcie od czegoś, co do tej pory skutecznie hamowało nasze działanie.

Jeżeli we śnie widzimy własny mózg, jest to sygnał od naszej podświadomości, że otoczenie, w jakim się obracamy, wywiera na nas w jakimś sensie negatywny wpływ i dobrze byłoby się od niego uwolnić. Gdy natomiast widzimy we śnie mózg jakiegoś zwierzęcia, jest to znak, że na jawie zmagamy się z jakimiś problemami osobowościowymi lub nawet psychicznymi.

Interpretowanie snów o mózgu według Freuda

Freud uważał, że sny są przede wszystkim metaforą pragnień, jakie żywi śniący na jawie, których często może sobie nie uświadamiać, przede wszystkim dlatego, że sam przed sobą nie chce się do nich przyznać i spycha je w głąb podświadomości. Ponieważ trudno w ten sposób zinterpretować pojawiający się we śnie mózg, Freud nie poświęcał mu większej uwagi, wychodząc z założenia, że symbol ten, pojawiając się we śnie, nie ma kompletnie żadnego znaczenia.

Interpretowanie snów o mózgu według Junga

Jung nie poświęcał uwagi samemu mózgowi, wspominał w swych pracach jedynie o czaszce, którą uważał za siedzibę intelektu człowieka i to też symbolizuje ona we śnie.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o mózgu w senniku.

1 sen

  1. dembe

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.