Sennik Sen o matceSen o matce

Sen o matce

Matka to dla wielu z nas najważniejsza osoba w życiu, z którą łączą nas niepowtarzalne stosunki, jakie nie mogą połączyć innych bliskich sobie osób. Zwykle matki mają wielki wpływ na nasze życie, a także na to, jak postrzegamy świat i samych siebie, choć często możemy w ogóle nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wielki jest to wpływ. Dlatego więc fakt, że matka dość często pojawia się w naszym śnie, nie jest dziwny, ale też bynajmniej nie oznacza to, by pojawianie się tego symbolu w naszych snach nie było bez znaczenia.

Zazwyczaj śnią nam się sceny z matką w roli głównej, jakie znamy z życia codziennego, czyli rozmowy, kłótnie czy też inne podobne wydarzenia, które zwykle utrzymane są w realistycznej konwencji. Czasem jednak śni nam się zmarła na jawie matka, która we śnie żyje lub odwrotnie – we śnie widzimy śmierć matki, która na jawie żyje. Mogą nawet śnić nam się kontakty intymne z własną matką i sny takie, które możemy uznać za nietypowe, zawsze wywierają na nas wielkie wrażenie, a więc już samo to każe domyślać się, że ich pojawienie się w naszym śnie nie było przypadkowe.

Interpretowanie snów o matce

Ogólnie przyjmuje się, że matka pojawiająca się we śnie świadczy o tym, że na jawie brakuje nam poczucia bezpieczeństwa i komfortu emocjonalnego. Jednakże odniesienie to nie musi być dostosowane do nas wszystkich, gdyż nie każdy ma dobre kontakty z matką i musi z nią mieć akurat pozytywne skojarzenia. Musimy zatem przy interpretacji tego rodzaju snu sugerować się tym, co istnieje na jawie, a także zwrócić uwagę na szczegóły pojawiające się w naszym śnie. Ważne jest na przykład to, w jakim okresie naszego życia znajdujemy się we śnie – czy jest to aktualna sytuacja, a może czasy naszego dzieciństwa, ile lat ma nasze matka, jaki jest jej stosunek do nas, co do nas mówi i jak reagujemy na jej obecność, słowa i zachowanie.

Ważna jest również ewentualna obecność innych postaci w naszym śnie oraz miejsce, w jakim rozgrywa się nasz sen – czy jest nam znajome, czy też widzimy je pierwszy raz w życiu. Zwłaszcza to ostatnie jest istotne, ponieważ może oznaczać, że miejsce to zostało przez nasz umysł wybrane nieprzypadkowo i nasza podświadomość chce nam poprzez to podsunąć rozwiązanie problemu, z jakim zmagamy się na jawie.

Jeśli śni nam się, że rozmawiamy z matką, jest to ze wszech miar pozytywny omen, zwiastujący nam szczęście i otrzymanie pomyślnych wieści na jakiś temat. Gdy śni nam się milcząca matka, nawet jeśli nie jest wiodącym motywem w naszym śnie, ale na przykład pojawia się w tle, jest znakiem, że obecnie na jawie znajdujemy się w trudnej sytuacji i musimy być bardzo rozważni gdy będziemy zajmować się daną sprawą, bo możemy ściągnąć na swoją głowę poważne kłopoty. Kiedy śni nam się śmierć naszej matki, jest to znak, że na jawie obecnie znajdujemy się w etapie przejściowym i niebawem nasza egzystencja ulegnie mocnej zmianie. Może to dotyczyć na przykład wyprowadzki z domu rodzinnego, zmianę pracy czy drastyczną zmianę poglądów, zwykle wymuszoną przez jakąś sytuację. Jeśli śnimy, że dopuszczamy się kontaktów intymnych z matką, oznacza to, że osoba, z którą jesteśmy związani na jawie, w jakimś sensie przypomina nam naszą matkę, co powoduje, że podchodzimy do niej podobnie jak w tej kwestii do matki, bo jest to już zakodowane nawet w naszej podświadomości.

Interpretowanie snów o matce według Freuda

Kontakty intymne z matką pojawiające się we śnie Freud utożsamiał z kompleksem Eypa i Elektry i były to zasadnicze sprawy dla jego pracy naukowej. Uważał, że wszyscy ludzie czują kompleksy względem własnych rodziców i upatrują w nich rywali do uczuć drugiego rodzica, wynikiem czego są specyficzne sny i pojawianie się w nich postaci rodziców.

Interpretowanie snów o matce według Junga

Jung uważał matkę za symbol wszelkiej kobiecości, ale też cykl narodzin i śmierci w naturze, nieświadomy umysł osoby śniącej i jej chęć do wzbogacania własnego życia poprzez dążenie do osiągnięcia wyższego poziomu świadomości i rozwoju duchowego.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o matce w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.