Sennik Sen o lataniuSen o lataniu

Sen o lataniu

Marzenia o lataniu towarzyszyły nam od zarania dziejów i tak samo od dawna pojawiają się w naszych snach. Czasami śni nam się, że potrafimy latać i jest to dla nas cudowne doświadczenie, ale czasami też latanie jest dla nas nacechowane negatywnie, latamy wbrew naszej woli lub pod jakimś przymusem lub też latając, uciekamy od kogoś albo czegoś.

Może to również przybierać formę, w której nie kontrolujemy swego lotu czy nie umiemy wcale latać, a mimo to to robimy.

Interpretowanie snów o lataniu

Sny o lataniu należą do najbardziej wyrazistych ze wszystkich symboli sennych. Zazwyczaj doskonale wiemy, czy latanie sprawia nam przyjemność, czy też zupełnie przeciwnie. Jeśli śni nam się, że latamy i sprawia nam to przyjemność, jest to znak, że na jawie udało nam się osiągnąć coś ważnego i jest to dla nas źródło wielkiej dumy oraz zadowolenia z siebie. Jednocześnie jednak jest to dla nas ostrzeżenie ze strony naszej podświadomości, byśmy z powodu tego sukcesu nie stali się zbyt zarozumiali, bo tak szybko jak unieśliśmy się z tego powodu w przestworza, możemy spaść na ziemię i upadek ten może być dla nas bardzo bolesny. Sen ten może też mieć inną wymowę i oznaczać, że nasza egzystencja wydaje nam się nudna i nazbyt monotonna, przez co pragniemy jakichś nietypowych urozmaiceń. Gdy natomiast śni nam się, że nasze latanie kończy się dla nas w jakiś sposób źle, oznacza to, że na jawie czujemy się niepewnie w związku z jakąś sytuacją albo nawet czegoś się obawiamy. Mogą to być obawy związane z naszym rozwojem i rzeczami czy osobami, które mogą nam go zakłócić czy też poczuciem niestabilności w życiu czy w konkretnej sytuacji.

Jeżeli we śnie latamy, uciekając przed czymś, jakimś zagrażającym niebezpieczeństwem, jest to znak, że na jawie jesteśmy niezadowoleni z naszej sytuacji lub mamy jakiś problem, więc chcemy oderwać się od naszego życia i rzeczywistości, która nie jest dla nas dobra. Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest i przed czym chcemy uciec, bo dopiero gdy to zrobimy, będziemy w stanie jakoś sobie pomóc. Gdy śni nam się, że latamy dzięki posiadaniu skrzydeł, zapowiada to, że uda nam się doprowadzić do pomyślnego końca jakąś bardzo ważną dla nas sprawę. Jeśli zaś latamy we śnie z ptakami, zwiastuje to dla nas nawiązanie kontaktów z osobami z innego kraju.

Latanie we śnie może mieć również wydźwięk erotyczny i świadczyć o naszych niezrealizowanych pragnieniach w tej materii.

Interpretowanie snów o lataniu według Freuda

Freud uważał, że latanie we śnie nawiązuje do czasów dzieciństwa, a raczej czynności, jakie wykonują dzieci, takie jak na przykład huśtanie się na huśtawce, które jest namiastką latania. Co więcej, Freud w tych czynnościach i przyjemności, jakie sprawiają, dopatrywał się zabarwienia seksualnego, dlatego sny o lataniu uważał za dowód na to, że śniący pożąda kogoś na jawie lub ma niezrealizowane potrzeby seksualne.

Interpretowanie snów o lataniu według Junga

Jung uważał, że latanie pojawiające się we śnie stanowi symbol osiągnięcia wyższego poziomu świadomości oraz uwolnienia się przez osobę śniącą od spraw, które do tej pory stanowiły dla niej poważne ograniczenie jeśli chodzi o szeroko rozumiany rozwój.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o lataniu w senniku.

1 sen

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.