Sennik Sen o końcu świataSen o końcu świata

Sen o końcu świata

Sen o końcu świata nie należy do zwyczajnych snów i raczej też nie przydarza nam się często, ale czasem może nam się przyśnić, że jesteśmy świadkami apokalipsy.

Bez względu na to, jak wygląda to wydarzenie, na pewno robi to na nas wielkie wrażenie i budzimy się przerażeni, czując ulgę, że był to jedynie straszny sen. Nie oznacza to jednak bynajmniej, by coś takiego miało nas spotkać na jawie, a jedynie ma to metaforyczny sens.

Interpretowanie snów o końcu świata

Sny tego rodzaju zazwyczaj pojawiają się u na wówczas, gdy na jawie właśnie przeżywamy jakieś szczególnie stresujące wydarzenie, które sprawia, że nasz świat wywraca się do góry nogami.

Wydarzenia te to na przykład śmierć kogoś z bliskich, poważna choroba czy rozwód, czyli wszystko to, co metaforycznie możemy uznać za koniec naszego świata, który znaliśmy do tej pory. Sen ten obrazuje wszystko, co dzieje się w naszym życiu i wnętrzu, pokazuje zamieszanie i natłok emocji, jakie odczuwamy, a ponieważ są one na pewno bardzo silne, to i metafora jest szczególnie mocno przemawiająca do wyobraźni. Jedyna różnica polega na tym, że koniec świata w naszym śnie rzeczywiście oznacza koniec, zaś na jawie jest to dla nas jedynie koniec pewnego etapu i możemy mieć pewność, że właśnie zaczyna się kolejny, niekoniecznie gorszy od poprzedniego.

Jeśli zaś śni nam się sen o końcu świata, a w naszym rzeczywistym życiu wcale nie dzieje się nic złego, sen ten jest niezawodnym sygnałem od naszej podświadomości, że mamy skłonność do dramatyzowania i wyolbrzymiania każdej sprawy, mimo iż wcale nie ma do tego powodu, a jedynie przez to psujemy sobie samopoczucie.

Interpretowanie snów o końcu świata według Freuda

Wszelkie klęski żywiołowe i apokaliptyczne nie miały dla Freuda, który był zdecydowanym ateistą, żadnego wydźwięku religijnego. Uważał za to, że są one wyrazem drzemiącej w śniącym człowieku agresji i nienawiści, które zresztą obecne są w każdej istocie ludzkiej, choć czasem znajdują się w stanie uśpienia.

Interpretowanie snów o końcu świata według Junga

Jung był bardzo wierzącym człowiekiem i w snach o końcu świata upatrywał dowodu na to, że osoba śniąca jest w stanie dostąpić oczyszczenia i czegoś w rodzaju odrodzenia, oczywiście do głębszej duchowości i większej wiary. Uważał także, że odkupienie pojawiające się we śnie po apokalipsie jest znakiem, że osoba śniąca postępuje na jawie słusznie w jakiejś sprawie, co stara się przekazać jej własna podświadomość.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o końcu świata w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.