Sennik Sen o jeziorzeSen o jeziorze

Sen o jeziorze

Jezioro należy do ogólnej kategorii sennych symboli związanych z wodą, które – jak pokazują badania – pojawiają się w naszym snach bardzo często. Często zwłaszcza śnimy o zbiornikach wodnych, które mają bardzo bogatą symbolikę, tym bardziej, że pojawiają się w naszych snach w rozmaitych kontekstach.

Najczęściej rozpatrujemy to, czy woda jest dla nas przyjazna, czy też stwarza dla nas jakieś zagrożenie, często spotykany jest też sen, w którym przeglądamy się w tafli wody lub też śni nam się woda wzburzona, która budzi w nas niepokój, nawet jeśli nie stwarza dla nas bezpośredniego zagrożenia.

Interpretowanie snów o jeziorze

Ogólnie jezioro jest metaforą naszej nieświadomości, pierwiastka żeńskiego, który posiada każdy człowiek, a także uniwersalnym znakiem mądrości. Niektórzy doszukują się w nim także związków z światem duchów, głównie na podstawie mitologii, w której dusze zmarłych pokonywały po śmierci jezioro, by przedostać się na drugi brzeg, czyli drugą stronę życia lub zamieszkują jego dno, bo i takie motywy się pojawiały. Jeziora są też od dawien dawna w naszej wyobraźni siedzibą niezwykłych istot, które często mogą być dla nas niebezpieczne i dostając się w odmęty, możemy nawet postradać duszę – wszystko to we śnie może mieć bardzo symboliczne znaczenie, ale ogólnie uważa się, że pojawienie się jeziora we śnie jest dla nas pozytywnym znakiem. Sny tego rodzaju mogą nawet wiele powiedzieć nie tylko na temat naszej aktualnej sytuacji, ale też naszej przyszłości, nie powinniśmy więc bagatelizować tego symbolu gdy pojawi się w naszym śnie.

Interpretowanie snów o jeziorze według Freuda

Według Freuda sny o wodzie pod każdą postacią symbolizują powrót śniącego do życia płodowego i ewentualnie czasów najwcześniejszego dzieciństwa, które pamiętać człowiek może jedynie podświadomie. Woda przyjmująca groźną postać oznacza zaś według niego, że osoba śniąca żywi jakieś obawy na temat swego życia seksualnego lub obawia się moczenia się i stara się stłumić w sobie te niepokoje.

Interpretowanie snów o jeziorze według Junga

Jung utożsamiał wszelką wodę z żeńską energią oraz wszystkim, co nieuświadomione, natomiast wielkie zbiorniki wodne to nic innego jak symbole zbiorowej nieświadomości, którą posiadają wszyscy ludzie na świecie. Ponadto strach przed wodą pojawiający się w snach mężczyzn Jung uważał za przejaw tego, iż śniący na jawie obawia się kontaktów z kobietami, co na przykład może wynikać z tego, że miał dominującą matkę, której się obawiał.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o jeziorze w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.