Sennik Sen o jaskiniSen o jaskini

Sen o jaskini

Jaskinia nie jest może wyraźnym symbolem sennym, ale na pewno kojarzy nam się z tajemniczością, zagadką oraz mrokiem, jako że zwykle jawi nam się jako miejsce mroczne, pełne rozwidlających się ścieżek i ślepych dróg, które budzą w nas obawę, czy kiedykolwiek uda nam się z niej wyjść.

Takie obawy zwykle pojawiają się też w naszym śnie, ponieważ kontekst, w jakim jaskinia się pojawia, jest dość typowy: błąkamy się po jaskini, często nawet w całkowitych ciemnościach, nie wiedząc, czy uda nam się znaleźć wyjście. Często też śnimy, że znienacka trafiamy do jakiegoś niezwykłego miejsca znajdującego się w końcu jednego z korytarzy czy znajdujemy coś, na przykład skarb, ale też może nas w jaskini czekać coś znacznie mniej przyjemnego, co sprawia, że nasz sen staje się koszmarem.

Interpretowanie snów o jaskini

Niełatwo jest zinterpretować sen, w którym pojawia sie jaskinia, ponieważ może być wiele dróg analizy i mogą one być nawet skrajnie różne. Dla jednych z nas bowiem jaskinia może kojarzyć nam się z niebezpieczeństwem i mrokiem, dla innych zaś – ze schronieniem przed czymś, zwłaszcza jeśli śni nam się, że w jaskini chronimy się przed czymś. W tym drugim przypadku sen taki może oznaczać, że na jawie mamy obecnie jakieś problemy czy zmartwienia, od których chcemy uciec w bezpieczne i spokojne miejsce, które właśnie we śnie wizualizujemy sobie jako jaskinię, gdzie panuje spokój, jest cisza i możemy odpocząć od naszego życia. Niektórzy doszukują się nawet w tym nawiązań do życia płodowego człowieka, czyli do okresu, do którego często podświadomie wracamy, zwykle w snach, jako do najwyższej formy poczucia bezpieczeństwa.

Kiedy śni nam się, że błądzimy po jaskini i staramy się znaleźć drogę do wyjścia z niej, może to być sygnał od naszej podświadomości, że powinniśmy postarać się odpocząć od problemów codzienności i pozwolić sobie odpocząć psychicznie, bo jest nam to bardzo potrzebne.

Zwiedzanie jaskini, wchodzenie do jej korytarzy i pomieszczeń możemy także rozpatrywać jako metaforę poznawania przez nas własnej jaźni i odkrywania własnego wnętrza. Kiedy w takim przypadku śni nam się, że w ciemności czyha na nas jakieś niebezpieczeństwo bądź tylko to podejrzewamy, może to oznaczać, że istnieją w nas jakieś mroczne instynkty, których się obawiamy czy też wiemy, że mogą one ściągnąć na naszą głowę jakieś problemy jeśli tylko dopuścimy je do głosu. Gdy zaś we śnie znajdujemy coś zaskakującego, ale pozytywnego, jest to dla nas znak, że mamy szansę na dokonanie w swoim życiu jakiegoś niezwykłego odkrycia, które może je znacząco odmienić.

Interpretowanie snów o jaskini według Freuda

Freud wszelkie miejsca, w które można wejść i z nich wyjść i które są mroczne utożsamiał z kobiecymi narządami płciowymi, zatem można uznać na podstawie jego prac, że sen, w którym pojawia się jaskinia, jest wyrazem pragnień seksualnych osoby śniącej.

Interpretowanie snów o jaskini według Junga

Jung uważał, że jaskinia to symbol niedostępnych oraz mrocznych części nieświadomego umysłu osoby śniącej, a jej poznawanie i odkrywanie to oznaka poznawania i odkrywania tych części swej jaźni przez śniącego. Jung uważał, że jest to bardzo ważne, ponieważ posiadanie takiej wiedzy daje możliwość znaczącego poprawienia jakości życia i samopoczucia osoby, która zdecyduje się na takie działania.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o jaskini w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.