Sennik Sen o domuSen o domu

Sen o domu

Sen o domu jest zdecydowanie jednym z najbardziej osobistych snów, ponieważ dom jest ostoją każdego z nas i nie ma chyba człowieka, dla którego jego dom nie byłby ważny, choćby jako przystań, w której przed wszystkim może się schronić.

Oczywiście nie dla wszystkich ludzi dom jest miejscem szczęśliwym, niemniej ważnym jest na pewno, dlatego można spodziewać się, że i jako symbol senny ma niebagatelne znaczenie.

Interpretowanie snów o domu

Dom jako symbol senny jest odpowiednikiem naszego ciała, a zarazem naszego życia oraz naszej osobowości. Pomieszczenia, jakie znajdują się w domu, o którym śnimy, a także jego kondygnacje, to nasze zdolności i umiejętności, które posiadamy, a także nasze dokonania, postępki czy na przykład zaniedbania. Wyższe części domu są wyższymi częściami naszej jaźni, niższe to nasza podświadomość, zaś wszelkie pomieszczenia, a także korytarze to metafory przeróżnych aspektów naszej osobowości. Wszystko to może mieć wielkie znaczenie i wiele powiedzieć nam o naszym życiu i osobowości, dlatego powinniśmy wszystkiemu dokładnie się przyjrzeć i wszystko, co tylko zapamiętamy, drobiazgowo zanalizować. Ważne są również przedmioty, jakie możemy zobaczyć w śniącym nam się domu, ponieważ jeśli uda nam się je z czymś skojarzyć, może się okazać, że powiedzą nam coś istotnego, bo raczej nie jest przypadkiem, że pojawiły się w naszym śnie.

Często dom, który się nam śni, jest naszym domem z dzieciństwa, choć nie zawsze możemy to zauważyć na pierwszy rzut oka, zwykle dlatego, że może on wyglądać inaczej. Często też śni nam się dom, który doskonale znamy, ale okazuje się, że znajdujemy w nim pomieszczenia czy elementy, których na jawie w nim na pewno nie ma, przy czym nie zawsze jesteśmy w stanie je dokładnie spenetrować, czasem w ogóle nie mamy do nich dostępu. Zwykle są to symbole tych części naszej osobowości, których do tej pory nie poznaliśmy lub jakieś kwestie czy partie, które zepchnęliśmy w głąb naszej podświadomości, z jakiegoś powodu nie chcąc się nimi zajmować. W zależności od tego, jak w naszym śnie prezentują się te elementy i jaki mamy do nich stosunek, mogą to być albo złe i mroczne części naszej jaźni, albo też pozytywne, które powinniśmy postarać się odkryć i sprawić, by miały duże znaczenie w naszym życiu.

Kiedy w śniącym nam się domu znajdują się osoby, które na jawie już nie żyją bądź takie, które znamy z dzieciństwa, ale obecnie nie mamy z nimi kontaktu, może to być sygnał od naszej podświadomości, że jest jakaś nierozwiązana dla nas sprawa z tamtych czasów, która nas gnębi i nie daje o sobie zapomnieć, choć oczywiście na jawie pewnie w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy, prawdopodobnie dlatego, że staramy się o tym nie myśleć i nie pamiętać. Jeśli zaś śnimy o obcych ludziach znajdujących się w domu, może to być znak, że jeszcze nie do końca poznaliśmy samych siebie i znajdują się w naszej osobowości takie części, które są dla nas kompletnie obce. Musimy w dodatku zwrócić uwagę na zachowanie owych osób i nasz stosunek do nich, bowiem jeśli ich obecność lub zachowanie nam w jakiś sposób przeszkadza czy zagraża, jest to najprawdopodobniej znak, że uważamy jakieś aspekty swej osobowości za niebezpieczne dla siebie lub uciążliwe i dlatego chcemy je wyeliminować ze swojego życia. Mogą to być jakieś popędy, instynkty czy potrzeby, których zaspokojenie jest dla nas niemożliwe, na przykład dlatego, że sprowadziłoby to na naszą głowę jakieś kłopoty.

Kiedy śni nam się, że w jakiś sposób nie jesteśmy zadowoleni z domu, w którym przebywamy, bo na przykład jest on dla nas za mały czy niewygodny, jest to znak, że na jawie znajdujemy się w sytuacji, która nie daje nam satysfakcji i pragniemy, by się to zmieniło. Również przeprowadzka pojawiająca się w naszym śnie to znak, że chcemy zaprowadzić jakąś zmianę w swoim życiu, bo to obecne w ogóle nas nie satysfakcjonuje.

Otoczenie śniącego nam się domu – jego wygląd, stan i nasze reakcje na nie to symbol tego wszystkiego, co nas otacza i składa się na dalszy plan naszego życia.

Interpretowanie snów o domu według Freuda

Otwory znajdujące się w domu, czyli okna i drzwi, to według Freuda symbole erotyczne, a otwieranie ich, zamykanie i przechodzenie przez nie to symbole kontaktów płciowych. Można też jednak uznać na podstawie jego prac, że przechodzenie przez kolejne pomieszczenia to symbol poszerzania się horyzontów osoby śniącej na przykład poprzez zdobywanie nowych pasji, interesowanie się nowymi rzeczami czy też poszukiwanie nowych, nieznanych do tej pory elementów własnej jaźni. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy komuś śni się, że przechodzi ze znanej mu części domu do całkiem nieznanego mu pomieszczenia.

Interpretowanie snów o domu według Junga

Na podstawie prac Junga można stwierdzić, że śnienie o poruszaniu się po domu wśród dobrze znanych przedmiotów to dowód, iż śniący pragnie upewnić się, że jego sytuacja życiowa nie zmieniła się i nadal wszystko jest w porządku. Nowe meble w doskonałym stanie symbolizują nadzieję na lepsze czasy i poprawę bytu, niekoniecznie w sensie materialnym, zaś stare oraz wszelkie niepotrzebne przedmioty są wszystkimi złymi postępkami śniącego, na przykład jego zaniedbaniami, krzywdami, jakie wyrządził innym ludziom i błędami, jakie zdarzyło mu się popełnić. Gdy zaś w domu pojawiają się jakieś osoby, są to metafory ludzi, z którymi śpiący ma styczność na jawie i mają one na celu zobrazowanie łączących go z nimi stosunków.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o domu w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.