Sennik Sen o bezludnej wyspieSen o bezludnej wyspie

Sen o bezludnej wyspie

Sen, w którym pojawia się bezludna wyspa, zazwyczaj pojawia się u nas nie bez powodu, a wówczas, gdy na jawie doświadczyliśmy silnego stresu z jakiegoś powodu czy też w naszym życiu zachodzą poważne zmiany, wobec których nie czujemy się komfortowo.

Wynika to z faktu, iż bezludna wyspa to symbol, nie tylko w snach, izolacji, spokoju i pobyt na niej kojarzy się nieodłącznie z łatwym spokojem odzyskania równowagi, śnimy więc o bezludnej wyspie, gdy chcemy odciąć się od spraw, które budzą nasz niepokój i odpocząć od własnego życia. Zazwyczaj więc sny, w których pojawia się motyw bezludnej wyspy, są dla nas jak najbardziej pozytywne, gdyż napawamy się panującym spokojem i pięknem przyrody, przy czym wyspa jawi nam się jako rajska kraina, na której niczego nie może nam zabraknąć. Czasami jednak bezludna wyspa może też być osadzona w koszmarze i taki sen nie jest dla nas przyjemny, a bardzo męczący, wypełniony nieznanym zagrożeniem czyhającym z każdej strony.

Interpretowanie snów o bezludnej wyspie

Najważniejszą kwestią w snach, w których pojawia się bezludna wyspa, jest izolacja, której doświadczamy podczas pobytu na niej. Czasem jest ona pożądana, a czasem przymusowa czy narzucona nam, jednak zawsze jest to dla nas znak od naszej podświadomości, że potrzebujemy odpoczynku i koniecznie musimy odciąć się od codziennych spraw, by móc nabrać do nich zdrowego dystansu, a także zregenerować swe siły.

Kiedy śni nam się bezludna wyspa, która wydaje nam się skądś znajoma, może to oznaczać, że na jawie, być może tylko podświadomie, z nostalgią wracamy do jakiegoś okresu w naszym życiu, który z perspektywy czasu wspominamy jako idylliczny i chcielibyśmy znów się tak poczuć. Może to także oznaczać znak od naszej podświadomości, że powinniśmy w jakiś sposób odciąć się od trudnych spraw, jakie przeżywamy na jawie.

Koszmarne sny o bezludnej wyspie są natomiast wyrazem mrocznego oblicza alienacji, jakiej być może doznajemy na jawie, choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Wówczas jest to dla nas znak, byśmy postarali się zbliżyć się do ludzi, pokonać dzielące nas od nich bariery czy porozmawiać o problemach, które utrudniają nam porozumienie z bliskimi. Może to także oznaczać, że na jawie celowo izolujemy się od innych, gdyż istnieją w nas jakieś lęki, na przykład lęk przed zaufaniem drugiej osobie w obawie przed porzuceniem czy zawiedzeniem naszego zaufania. Ten sen jest jednak dowodem na to, że w samotności nie czujemy się dobrze i nasza podświadomość chce nas nakłonić do zmiany postępowania, bo bez tego na pewno nie poczujemy się lepiej.

Interpretowanie snów o bezludnej wyspie według Freuda

Freud nie wspominał w swoich dziełach o wyspie jako takiej, można jednak znaleźć nawiązania do wody, która wyspę otacza, wodę zaś uczony uważał za dowód powrotu osoby śniącej do życia płodowego i samego porodu. Uważał, że ludzie często wracają w snach do tego okresu, choć często nie mają świadomości tego, czym są owe symbole i jakiego okresu życia dotyczą.

Interpretowanie snów o bezludnej wyspie według Junga

Jung uważał wodę za żeńską energię, a także symbol zbiorowej nieświadomości, zaś sny o bezludnej wyspie utożsamiał z poczuciem emocjonalnego wyobcowania osoby śniącej. Wyobcowanie to miałoby być związane z ukrywaną tajemnicą albo myślami, których osoba śniąca z jakiegoś powodu się wstydzi.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Sen o bezludnej wyspie w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.