Najważniejsze założenia Karla Gustawa Junga

 

Carl Gustaw Jung

Carl Gustaw Jung

Jung znany jest głównie z powodu tego, że był uczniem znanego psychiatry – Zygmunta Freuda, którego poglądy przeszły już do kanonu dyscypliny, jaką badał. Jung na początku współpracował z Freudem, ale szybko okazało się, że ich poglądy bywają różne, przede wszystkim jeśli chodzi o fakt, że Freud niemal we wszystkich marzeniach sennych dopatrywał się podtekstów seksualnych.

Jung nie generalizował w ten sposób i uważał, że w snach nawiązania do sfery seksualnej życia człowieka mogą pojawiać się tak samo często jak do innych sfer życia, a nie niemal przez cały czas. Uważał także, że sny człowieka są odzwierciedleniem jego podświadomości, a nie, że ją ukrywają jak to uważał jego sławny nauczyciel.

Jung bardzo mocno wskazywał też na nieświadome części ludzkiego umysłu, gdyż uważał, że to właśnie z nimi sny są w znaczący sposób związane, a przynajmniej w większości przypadków. Stworzył znaną dziś doskonale teorię zbiorowej nieświadomości, która stanowi wytłumaczenia pojawiania się archetypów psychologicznych w snach ludzi, którzy różnią się od siebie rozmaitymi czynnikami, takimi jak rasa, kultura, w jakiej żyją czy położenie geograficzne.

Pojawianie się archetypów w snach ludzi, którzy – jak się wydaje – nie mają ze sobą nic wspólnego, Jung wyjaśniał jako wspólne dziedzictwo wszystkich ludzi, które powstało jeszcze przed narodzinami i jest takie samo dla całego ludzkiego gatunku, a więc wszystkich ludzi na świecie. Archetypy jawią się w snach jako symbole i metafory, jednak są łatwiejsze do rozszyfrowania niż pozostałe symbole senne, a także jest ich ograniczona ilość, co jest pewnym ułatwieniem jeśli chodzi o ich interpretację.

Jung uważał także, że interpretacja może mieć bardzo wielkie znaczenie dla każdego człowieka i twierdził, że wszystko ma swoje wyjaśnienie w naturze. Podkreślał, że poprzez sny każdy człowiek może bardzo wiele dowiedzieć się o sobie samym, zgłębić tajniki tych części umysłu, z których nie tylko do tej pory nie korzystał, ale nawet nie zdawał sobie sprawy z ich istnienia. To zaś, według Junga, mogłoby doprowadzić do poznania wielkich tajemnic i głębokiej prawdy.

Oceń sennik

1 sen

  1. Barbara

Znaczenie snu Najważniejsze założenia Karla Gustawa Junga

Opisz swój sen związany z symbolem Najważniejsze założenia Karla Gustawa Junga i otrzymaj darmową interpretację.

Na bieżąco aktualizujemy i ulepszamy sennik na podstawie snów użytkowników. Pamiętaj aby napisać jak najwięcej symboli które pojawiły się w Twoim śnie. Przeczytaj artykuł : Jak najlepiej opisać swój sen przeznaczony do interpretacji

Opisz swój sen