Sennik Czym jest psychoanaliza?Zygmunt Freud - twórca psychoanalizy

Zygmunt Freud – twórca psychoanalizy

Za twórcę psychoanalizy uważa się Zygmunta Freuda, zaś pojęcie to stworzył wraz z Breuerem, współpracując z nim na pewnym etapie swej kariery.

Psychoanaliza ma na celu zgłębianie tajników wnętrza człowieka i leczenia problemów, jakie się w nim kryją. Celem takiego działania jest wyjaśnienie, z jakiego powodu w ludzkim życiu zachodzą pewne zjawiska i jaka jest podstawa pewnych ludzkich zachowań, zarówno społecznych, jak i kulturowych.

Co ciekawe, psychoanaliza bada te obszary człowieka, których nie jest on na co dzień świadom i dopiero trzeba je odkryć. Jednakże istnieje wiele różnych poglądów badaczy zajmujących się tą dziedziną nauki co do tego, jak dokonywać należy psychoanalizy oraz różnych jej aspektów. Można jednak stwierdzić, że to właśnie rozwiązania zaproponowane przez Freuda cieszą się największym zainteresowaniem i są najczęściej stosowane. Są to na przykład:

  • rozróżnienie 3 części ludzkiej psychiki: świadomości, przedświadomości i nieświadomości, które psychoanaliza stara się zintegrować,
  • wyodrębnienie tzw. modelu 3 funkcji, a są to: władające człowiekiem naturalne instynkty i popędy (ID), świadome informacje, które odzwierciedlają poglądy człowieka (EGO) i normy moralne oraz ideały (SUPEREGO),
  • wyróżnienie 2 zasad procesu psychicznego: zasady rzeczywistości i zasady rozkoszy, które determinują stosunki zachodzące między wymienionymi wyżej 3 funkcjami,
  • stworzenie teorii popędów, wśród których najważniejsze są libido i popęd destrukcji,
  • stworzenie teorii rozwoju indywiduum ludzkiego, która mówi, że osobowość człowieka przez całe życie się rozwija,
  • ukucie teorii traumatycznej, mówiącej, że traumy z przeszłości są podstawą nerwic i innych problemów psychicznych,
  • podjęcie próby zniwelowania złudzeń istniejących w życiu ludzi.

Kto oprócz Freuda?

Poza Zygmuntem Freudem, są jeszcze inni wybitni psychoanalitycy, których warto znać przynajmniej jeśli chodzi o ich nazwiska. Jeśli chodzi o początki psychoanalizy, to są to na świecie: Karl Abraham, Alfred Adler, Siegfried Bernfeld, Helene Deutsch, Paul Federn, Otto Fenichel, Sándor Ferenczi, Ernest Jones, Carl Gustav Jung, Sandor Rado, Otto Rank, Theodor Reik i Wilhelm Reich. Po nich działali między innymi: Heinz Hartmann, Anna Freud, Margaret Mahler, Donald Woods Winnicott, Michael Balint, Jean Laplanche, Steve Abadie-Rosier, Erich Fromm i Daniel Stern.

Polscy znani i warci zapamiętania psychoanalitycy to między innymi: Ludwik Jekels, Maurycy Bornsztajn i Gustaw Bychowski, Michał Łapiński i Zbigniew Sokolik.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
Ocena znaczenia snu Czym jest psychoanaliza? w senniku.

Sennik : dodaj swój sen

Opisz poniżej swój sen związany z tym symbolem

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.